Kamieniołom w Kozach i Chrobacza Łąka 822m n.p.m.

Chrobacza Łąka - szczyt w zachodniej części Beskidu Małego, z porośniętą rzadkim lasem polaną, z której roztacza się widok na masyw Czupla, Górę Żar z zbiornikiem wodnym, Kocierz, szczyty Beskidu Śląskiego: Skrzyczne i Klimczok, Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Na szczycie Chrobaczej Łąki w latach 30-tych XX wieku wybudowano schronisko, aktualnie Dom Turystyczno-Rekolekcyjny "Chrobacza Łąka"

W północnej części szczytu postawiony został 35 metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia, u podstawy którego z podestu widokowego oglądać można panoramę Kóz, Kęt, Jezioro Goczałkowickie oraz miejscowości na Śląsku. Oświetlony nocą krzyż widoczny jest z kilkudziesięciu kilometrów.

W niedalekiej okolicy Chrobaczej Łąki znajduje się nieczynny od lat 90-tych Kamieniołom w Kozach w centrum którego w niecce powyrobiskowej znajduje się zarybiony staw. Historia kamieniołomu sięga początków XX wieku. W drugiej dekadzie XX wieku powstała kolejka linowa łącząca kamieniołom z stacją kolejową w Kozach (ok. 200m od dworca pasażerskego). Początkowo kolejka spierała się na drewnianych słupach, a od 1928 roku słupy zastąpiono stalowymi, dodatkowo zastosowano grubsze liny umożliwiając zwiększenie ilości transportowanego urobku. Kolejka funkcjonowała do lat 70-tych XX wieku. Później wydobywany kamień transportowany był samochodami. Do dziś na terenie kamieniołomu pozostały fragmenty budynków, niestety po kolejce linowej nie pozostały ślady.
 
mapa Beskid Mały Kamieniołom w Kozach - Mapa

Galeria



Kamieniolom w Kozach

Kamieniolom w Kozach

Kamieniolom w Kozach

Kamieniolom w Kozach

Kamieniolom w Kozach

Kamieniolom w Kozach

Kamieniolom w Kozach

Kamieniolom w Kozach

Kamieniolom w Kozach
Widok na Kęty
Kamieniolom w Kozach
Pozostałości zabudowań w kamieniołomie
Chrobacz Łąka
Krzyż Trzeciego Tysiąclecia
Chrobacz Łąka Krzyż
Widok z platformy pod krzyżem
Chrobacz Łąka Schronisko
Schronisko na szczycie Chrobaczej Łąki

BESKID MAŁY - Strona główna